اهداف دوره پیش دبستانی 

هدف  آموزش پیش از دبستانی  رشد همه جانبه کودکان چهار تا ۶ سال است به همین دلیل این دوره باید از برنامه و فعالیت‌هایی تشکیل شود که در کنار پر کردن اوقات فراغت کودکان، باعث رشد شناختی، عاطفی و جسمی آن‌ها شود.

دوره کودکی یکی از مقاطع مهم برای آموزش اجتماعی شدن و جامعه پذیری کودکان است زیرا  در این دوران کودکان می‌آموزند تا چگونه با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار کنند،کودکان یاد می گیرند خود را با جامعه تطبیق دهند  و مهارت های لازم برای ارتباطات میان فردی را بدست آوردند.

کودکان در دوره  پیش دبستانی  از خود مرکز بینی به دیگر بینی دست می یابند و  به درک بیشتری از تفاوت های بین فردی دست پیدا می کنند.

دوره پیش دبستانی را فرصتی برای ایجاد جدایی،  تفرد  و کاهش اضطراب جدایی کودکان از محیط خانواده و پدر و مادر ذکر کرد .

نحوه برخورد با کودکان در این دوران در اعتماد به نفس آن‌ها تاثیر زیادی دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده بیشتر مشکلات افراد ریشه در اعتماد به نفس آن‌ها در کودکی و فقدان آموزش مناسب و مهارت های ارتباطی دارد.

یکی از اهداف کلی  پیش دبستانی‌ها، افزایش اعتماد به نفس و رشد اجتماعی و عاطفی کودکان است.

برنامه‌هایی که مراکز پیش دبستانی به این منظور در نظر می‌گیرند  را می‌توان به فعالیت و کار گروهی، مشارکتی، مهارت های دست ورزی و آشنایی و تعامل با دیگران اشاره کرد.

در دوره پیش دبستانی است که کودک  به تدریج می‌آموزد تا در اعمال خود و نحوه ارتباط با دیگران چگونه باید عمل کند.

فعالیت در پیش دبستان مقدمه ای برای ورود به دبستان و ایجاد علاقه مندی به مدرسه، معلم، کتاب و کتابخوانی است لذا آموزش و یادگیری در این دوره باید مبتنی بر شرایط سنی و روانشناسی رشد کودک و نیاز کودک پیش دبستانی به بازی، تفریح، لذت و سرگرمی است

بر  همین اساس مؤسسه دارالقران عترت خراسان شمالی که در قالب «مرکز پیش دبستانی  » جهت تر بیت نو نهالان با رویکرد قرآنی به دنبال هماهنگی بین مر کز پیش دبستانی و خانواده های  نو نهالان و کساینکه در آینده قصد دارند فرزندان و نو نهالان عزیزشان را به این مرا کز هدایت نمایند با آگاهی کامل از اهداف پیش دبستانی ، نسبت به اعزام نو گلشان اقدام نمایند . بدیهی است که صرف حضور در مر کز پیش دبستانی باعث تربیت کامل نخواهد بود . وقتی والدین نو نهالان با اهداف این دوره آشنایی داشته باشند ، می توانند همکار خوبی برای مربیان و دست اندرکاران مر کز پیش دبستانی باشند و در نتیجه نو نهال خودر ا با شرایط مطلوب به  مدرسه اعزام خواهند نمود . پس در ادمه با ما باشید تا بامهمترین اهداف تر بیتی – آموزشی پیش از دبستان  آشنا باشید .

ادامه دارد ….

درباره ی محمد تقی رمضان زاده

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *