در اماکنی که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و تعداد زیادی از افراد در کنار هم مشغول به فعالیتی هستند ، معمولا بعضی از امراض و عواملی همچون انواع قارچها و… در اینگونه اماکن را تهدید می کند .از جمله این اماکن مدارس ، مرکز پیش دبستانیها ، مد های کودک و … می باشند که کودکان در این مراکز حضور دارند و عواملی همچون شپش این کودکان را تهدید می کند . گرچه در این عصر و زمان که اکثر خانواده و افراد جامعه بهداشت فردی را تا حد امکان رعایت کرده و معمولا با استفاده از امکانات بهداشتی نظیر حمام و … مناز ل و اماکنی که در آنها رفت و آمد میکنند را تمیز نگه میدارند . لکن بعضی از مواقع در اینگونه مراکز عواملی همچون شپش دیده شده است . اگر نسبت به شناسایی این انگل آگاهی لازم داشته باشیم ، بهتر می توانیم با این این انگل مبارزه کنیم . در هیم راستا مؤسسه دارالقران در نظر دارد با استفاد ه از مقالات و منابع معتبر نسبت به شناسایی و راههای مبارزه با این انگل را به صورت سلسله وار در قالب نوشتاری تقدیم حضور مید . امید وار است که خانواده های محترم ، علی الخصو ص والدین گرامی نو نهالان پیش دبستانی با آگاهی کامل در خصوص پذیرش این نوع بیماری و راه مبارزه با آن را انجام تا انشا الله شاهد بوجود آمدن این معزل در پیش دبستانی باغ قرآن نباشیم

شپش سر (Pediculus humanus capitis) یکی از انگلهای انسان است. شپش سر حشره‌ای بدون بال است و تمام عمر خود را بر روی پوست سر انسان می‌گذراند و از خون آن تغذیه می‌کند. این شپش فقط از انسان تغذیه می‌کند گونه‌های دیگر از شپش که از شامپانزه تغذیه می‌کنند شناخته شده‌اند. ماده روزی ۳ تا ۴ تخم می‌گذارد. تخم‌ها بیضی شکل هستند و ۰٫۸ میلی‌متر طول دارند.

شپش تن و سر اختلافات جزئی دارند و به‌طور کلی شپش سر از نظر اندازه کوچک‌تر و از نظر رنگ تیره‌تر و از نظر پوشش مقاوم‌تراست و شکاف‌های انتهای بدن آن عمیق‌تر است. به تجربه ثابت شده استفاده از نرم‌کننده‌های مو در استحمام روزانه و هم‌زمان شانه کردن موها بهترین روش خلاص شدن از شراین انگل می‌باشد

وقوع:آلودگی‌های شپشی در همه جا دیده می‌شود همه‌گیری عفونت شپشی سر نزد کودکان مدرسه‌ها و موسسات مشابه در تمام نقاط دنیا شیوع دارد.

مخزن:انسان تنها مخزن این حشره است

روش انتقال:تماس با افراد آلود یا لوازمی که به وسیله آن‌ها مصرف شده‌است وسیله انتقال است

دوره کمون:چرخه تکامل این انگل شامل سه مرحله۱- تخم۲-نوچه۳-بالغ است بهترین درجه حرارت برای تکمیل رشد انگل ۳۲ درجه سانتی گراد است تخم‌های شپش سر در حرارت کمتر از ۳۲درجه سانتی گراد باز نمی‌شود در شرایط مناسب تخم‌ها بعد از ۷تا ۱۰روز باز می‌شود مرحله نوچه‌ای بر حسب درجه حرارت بین ۷تا ۱۳روز طول می‌کشد از زمانی که تخم باز می‌شود تا وقتی که حشره بالغ تخمگذاری می‌کند به‌طور متوسط ۳ هفته است متوسط چرخه تکامل شپش سر و بدن ۱۸و شپش عانه ۱۵ روز است

دوره واگیری:بیماری در تمام مدتی که شپش زنده یا تخم آن در روی سر و البسه افراد آلوده وجود دارد قابل انتقال است متوسط عمر شپش بالغ یک ماه است تخم شپش نیز برای یک ماه بر روی البسه می‌ماند ۷روز در خارج از بدن میزبان بدون تغذیه کردن زنده می‌ماند. لارو شپش تنها برای ۲۴ ساعت بدون تغذیه کردن زنده می‌ماند

  • در آلودگی‌های شدید شپش سر بر روی بدن دیده می‌شوند ولی هیچ‌گاه شپش تن بر روی سر دیده نمی‌شود.

ادامه دارد

مطالب بیشتر بدانید

یک متخصص پوست و مو گفت: شپش سر در پاییز و زمستان شیوع بیشتری دارد و اغلب در بین کودکان و دانش‌آموزان دیده می‌شود. به گزارش بهداشت نیوز هدی عین اللهی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بیماری شپش در کودکان اظهار کرد: ‏بررسی‌ها نشان می‌دهد شیوع این انگل در میان دانش‌آموزان دوره ابتدایی به ویژه در میان دختران بالاتر ‏از سایر مقطع‌هاست.

هدی عین اللهی افزود: همین موضوع نشان می‌دهد که دانش‌آموزان خردسال، به دلیل بی‌توجهی به موارد ‏بهداشت عمومی در مدارس، بیشتر از سایرین در معرض این بیماری هستند و دختران به دلیل ارتباط نزدیک‌تری که با هم ‏دارند، بیشترین آمار مبتلایان را دارا هستند.

وی در ادامه افزود: در گذشته شیوع شپش نشان از رعایت نکردن مسائل بهداشتی بود، اما حالا درگیر شدن با بیماری به معنی استحمام نکردن و بی‌توجهی به مسائل بهداشتی نیست و لزوما اقشار ضعیف، درگیر آن نمی‌شوند.

عین اللهی ادامه داد: کارشناسان بهداشتی معتقدند، ابتلا به انگل شپش، تا حدودی جنبه فرهنگی دارد یعنی در بیشتر موارد، والدین نمی‌پذیرند که فرزندانشان به این انگل مبتلا شده اند و در برابر آن دچار ترس و واکنش‌های غیرمنطقی می‌شوند.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد: شپش نوعی انگل است که روی پوست بدن انسان زندگی می‌کند. شپش‌هایی که روی پوست سر زندگی می‌کنند، ابعاد بسیار کوچک در حد ۲ تا ۳میلی‌متر دارند و ترشحاتی که آزاد می‌کنند، بشدت باعث ایجاد خارش در سر می‌شود و با اینکه شپش از خون تغذیه می‌کند، گرمای پوست سر انسان محیط مطلوبی برای ادامه حیات آن خواهد بود.

ادامه دارد

درباره ی محمد تقی رمضان زاده

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *